Antipova Svetlana je profesionalnakošarkaš, poznat širom svijeta. Ovaj branitelj u svojoj karijeri osvojio je mnoge pobjede u klubovima i na međunarodnim natjecanjima. Izuzetno je doprinijela razvoju košarkaške košarke u Rusiji.

Prvi koraci u sportu

Rođena je Antipova Svetlana (tada još Zabolueva)20. kolovoza 1966. u Mytishchi. Djevojka se nije razlikovala od njezinih vršnjaka, osim zbog visokog rasta. Zahvaljujući njemu, počela se uključivati ​​u košarku u školi. Svetlana je u svom djetinjstvu sanjala o karijeri u likerskoj klizanju. Željela je klizati na elegantnoj haljini. Ali u to vrijeme u njegovu rodnom gradu nije bilo ledene palače za klizanje.

Možda je ovo najbolje, jer onda našzemlja nije imala tako talentiranog branitelja kao Antipova Svetlana. Sportaš s toplinom pamti svog prvog trenera Elene Tarasove. Upravo je ona podučavala Svetlanu osnovne tehnike u košarci i učila djevojku da naporno radi.

Antipova Svetlana

Započnite profesionalnu karijeru

U dobi od 13 godina Svetlana je počeo govoriti za ekipuMytischi. Talent Antipova bio je toliko očit da su na prvom turniru zabilježili stručnjaci mnogih košarkaških ekipa. Tada je postala igrač košarkaške momčadi "CSKA". No, za reprezentaciju SSSR-a tada trener reprezentacije Leonid Yachmenev nije je nazvao.

Tek nakon svoje ostavke, novi trener EugeneGomelsky je počeo pozivati ​​ovog nadarenog košarkaša u redove reprezentacije. Antipova Svetlana već je u mladoj dobi bila poznata diljem zemlje. Taj uspjeh bio je zbog njezina rada. Nijedna situacija nije omela njezinu omiljenom sportu.

Svetlana Antipova

Nastupi na Europskom prvenstvu

Prvi uspjeh čeka Svetlanu 1989. godineEuropsko prvenstvo u Varni. Tijekom prvenstva pokazala je dosljedno visoku razinu profesionalizma. Ali najbolja igra za sportaša bila je konačna bitka protiv momčadi iz Čehoslovačke. U tom konačnom poretku osvojila je 12 poena i napravila veliki doprinos pobjedi našeg tima na Europskom prvenstvu. Svetlana Antipova je na turniru ušla u simbolički tim.

Košarka Svetlana Antipova

Pauza u karijeri i povratak na profesionalni sport

Nakon osvajanja međunarodnog turnira SvetlanaAntipova se oženio košarkašem Sergejom Antipovom. Godine 1990. rodila se kći Anastasia. Ali uskoro se brak raspao. Sportaš se brzo odmaknuo od rođenja i vratio se profesionalnom sportu.

Na Europskom prvenstvu ovaj je branitelj bio 5. mjestoučinkovitost u timu. Svetlana je ponovno utrošila svoju najbolju utakmicu u finalu, dobivši 14 poena. Naš tim pobijedio je jugoslavensku reprezentaciju s rezultatom od 97:84. Nakon ovog događaja u zemlji su počeli teška vremena. Teškoće su utjecale na financiranje sporta. Na Olimpijskim igrama u Barceloni, CIS tim igrao pod bijelom zastavom. Nitko nije očekivao velike pobjede od nje. Najteže za žensku košarkašku momčad bila je polufinala protiv sportaša iz Sjedinjenih Država. Svi stručnjaci u ovom sportu dali su pobjedu američkom timu. No, unatoč tome, ruska ekipa osvojila je, a potom je u finalu pouzdano nadigrala kinesku momčad sa rezultatom 76:66.

Svetlana Antipova (olimpijski prvak) u Zagrebupolufinale protiv Sjedinjenih Država održanih na terenu 28 minuta igranja. Ovaj uspjeh na Olimpijskim igrama i dalje je u sjećanju na navijače ruskih košarkaša. Antipova je, nakon povijesne pobjede, dodijeljena titula počasnog majstora sporta.

Olimpijski prvak Svetlana Antipova

Dezintegracija prvaka

Nakon uspješne olimpijade, najjače momčadiraspala se. Na Europskom prvenstvu održanom godinu dana kasnije, košarkaška košarkaška momčad uzeo je samo 7. mjesto. Naši su sportaši postavljeni u svakoj igri, ali gubitak jakih igrača se osjećao.

U ruskom prvenstvu, očigledan favorit bio je košarkaška reprezentacija "CSKA", u kojoj je Svetlana Antipova dugo nastupala. Ova moskovska ekipa osvojila je rusko prvenstvo 1992. - 1997.

Svetlana Antipova biografija

Neuspjeh Olimpijade i susret s budućim suprugom

Na Olimpijadi, održanoj 1996. godine, slavnakošarkaš Antipova je igrao samo jednu igru. U utakmici protiv Japana, bila je ozlijeđena gležnja. Momčad Rusija na turniru je zauzeo 5. mjesto. Svetlana Antipova, košarka za koju je oduvijek bila stvar života, na Olimpijadi je upoznala njenu ljubav - Sergej Belov. Na igrama u Atlanti, trenirao mušku košarkašku ekipu. Godinu dana kasnije ljubavnici su počeli živjeti zajedno.

Nastavak karijere

Svetlana je sudjelovala u kvalifikacijskim utakmicama zaEuropsko prvenstvo, gdje je njezin tim zauzeo drugo mjesto i otišao na završni turnir, koji se održao u Mađarskoj. Tamo je naša košarkaška reprezentacija zauzela 6. mjesto, osvojivši samo 4 mečeva od 8. Na prvenstvu Europske unije održane sljedeće godine, tim zajedno s Antipom uspješno je nastupao. Na kvalifikacijskom turniru, ona je sa sigurnošću osvojila prvo mjesto u skupini. I na prvenstvu naš međunarodni tim osvojio je srebro, izgubivši samo 2 utakmice - i američke ženske momčadi.

U prvenstvu Ruske ženske košarkaške momčadiGodine 1999. CSKA je postao brončani medalist. Nakon toga, Antipova se preselio u momčad "Dynamo". Iste godine, Belov je otišao trenirati klub "Ural-Grad". Od 2006. do 2008. bio je predsjednik kluba. Svetlana je također otišla do Urala nakon svoga muža. Tamo su dobili zemlju i sagradili su kuću. Sergej i Svetlana živjeli su zajedno s 17 sretnih godina. U dobi od 70 godina, umro je Sergej Belov.

Svetlana Antipova, čija biografija je dobila oblikuspješno, na kraju svoje profesionalne karijere, preuzeo mentorstvo. Ovaj branitelj je veliki doprinos uspjehu ženske košarke. Ona je zauvijek u povijesti ovog sporta u Rusiji.